Google Alışveriş Aramalarında Ürün Satmak Artık Ücretsiz! (Google Alışveriş SEO)

Mayıs 19, 2020, 0 Comments

Google Alışveriş Aramalarında Ürün Satmak Artık Ücretsiz! (Google Alışveriş SEO)

Google’da bir ürün araması yaptığınızda ya da bir kategori araması yaptığınızda karşınıza ürün resimlerinin, fiyat vb. bilgilerin çıktığını görmüşsündür. Ayrıca Google arama sonuçlarında “Alışveriş” sekmesini de defalarca gördüğünüzü ve incelediğinizi biliyorum. Ancak çoğu ürün / hizmet satıcısı burada kendi markalarıyla nasıl yer alacağını bilmiyorlardır. Bu zamana kadar çoğunuzun “Google Merchant Center” platformundan da haberinizin olmadığını duyar gibiyim.

Google Merchant Center Nedir?

Google Merchant Center, e-ticaret sitenizdeki ürün ya da hizmetleri Google SERP sonuçlarının en üst noktasında ve Google Alışveriş sekmesinde listelemenize aracılık eden bir platformdur. E-ticaret sitenizdeki ürünleri XML Link ya da XML Dosya gibi seçeneklerle bu platforma yüklüyorsunuz. Sonrasında ürünlerinizin etkin olması için ortalama 24-48 saat bekliyorsunuz. Ürünleriniz etkin olduktan sonra Google ADS bağlantınızı yaparak, “Alışveriş Reklamları” kampanyanızı aktif etmiş oluyorsunuz. Bazen burada anlatıldığı kadar basit olmayabiliyor. Ancak “e-ticaret sitem var ve satış yapamıyorum!” dediğiniz noktada, daha hızlı satış yapmak, marka bilinirliğinizi ve potansiyel müşteri oranlarınızı arttırmak için “Google Alışveriş Reklamları” dijital pazarlamanın önemli unsurlarından biri oluyor.

Google Alışveriş Reklamları E-ticaret Siteme Nasıl Katkı Sağlar?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, e-ticaret sitenizden ürünlerinizi daha hızlı satmak için, alışveriş sekmesinde ve ürün bazlı olarak Google arama sonuçlarının en tepesinde yer almalısınız. Belirleyeceğiniz reklam bütçesi ile marka bilinirliğinizi ve satış oranlarınızı arttırabilirsiniz. Eğer ki bu konuda içeriğimiz yeterli olmamış ise bizlerden “Dijital Reklam Danışmanlığı” hizmeti de alabilirsiniz.

Çok kısa sürede ürünlerinizi bu alanlarda listeler ve daha fazla satış yapmanız için pazarlama ekibiniz gibi çalışırız. Peki, alışveriş reklamları verdiğinizde nasıl değerlere ulaşacağınızı tahmin etmek istiyorsunuz ancak elinizde herhangi bir veri yok mu?

Öncelikle aşağıda reklamlarınızın nerelerde yer alacağını görebilirsiniz;

google alışveriş reklamları
google alışveriş

Yukarıdaki iki örnekten birincisinde masaüstü arama sonuçlarının en tepesinde sağda, alışveriş sekmesinde de tamamen görebiliyorsunuz.

Alışveriş Reklamları İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmam Gerekir?

Bununla ilgili bilgi vermeden önce ufak bir örnek göstermek istiyoruz;

google alışveriş reklamları örneği

Yukarıdaki görselde bulunan veriler, İş Güvenliği ve Ekipmanları sektöründe bulunan bir e-ticaret sitesinin 7 Mayıs 2020 tarihli verileridir. Tıklama başına sadece 0,07 kuruş maliyetle, 25.200 Gösterim (Marka Farkındalığı / Bilinirlik) ve 629 tıklama verileri görülmektedir. Tabii ki gösterime oranla tıklama sayısını da düşük bulabilirsiniz. Rekabet ortamı içerisinde, Hepsiburada, Trendyol, n11, Amazon gibi rakiplerin ve büyük reklam bütçelerinin olduğunu öngörürseniz, günlük sadece 45 TL reklam bütçesi ile 25.200 kişinin mağazanızı, marka isminizi gördüğünü, bildiğini ve benimsediğini ayrıca tıklama başına sadece 0,07 kuruş ile 629 kişinin mağazanızı ziyaret ettiğini düşünürseniz, fiziki ortamda şehrin en işlek caddesinde bulunduğunuzda bile özellikle bu Covid-19 sürecinde bunu başarmanız imkansızdır. Ancak ve ancak Dijital Pazarlama’nın gücünü fark ettiğinizde bunu başarabilirsiniz. Tabii ki bu verilere ulaşmak sizler için zaman isteyebilir. Bu zamandan tasarruf etmek ve daha hızlı bir şekilde internette satış yapmak isterseniz, bizlere danışabilirsiniz.

Müjde! Google Alışveriş Arama Sonuçlarında Yer Almak Artık Ücretsiz

21 Nisan 2020 tarihinde, Google Yetkilisi Bill Ready şöyle bir açıklama yaptı;

“Gelecek haftadan itibaren, Google Alışveriş sekmesindeki arama sonuçları öncelikle ücretsiz girişlerden oluşacak ve satıcıların Google’da reklam yayınlayıp yayınlamalarına bakılmaksızın tüketicilerle daha iyi bağlantı kurmalarına yardımcı olacak. Google’da her gün yüz milyonlarca alışveriş aramasıyla, birçok perakendecinin insanların stokta ve gönderilmeye hazır olduğu, ancak çevrimiçi olarak daha az keşfedilebilir öğeleri olduğunu biliyoruz.”

Google, bu yeni değişikliğin ilk olarak ABD’de yayınlanmaya başlayacağını ve 2020’nin sonuna kadar küresel olarak genişletileceğini ve bunun da başka bir büyük Google duyurusu olduğunu söyledi.

Böylelikle, yıl sonuna kadar Türkiye’ye de gelmesi planlanan bu özellik ile şimdiden Alışveriş Reklamlarının etkisini bileler heyecanlanmaya başladı. Neden mi? İşe bu yüzden;

Google Alışveriş SEO Hizmeti Hayatımıza Giriyor!

Peki, Google Alışveriş arama sonuçlarında, organik olarak neden yer almalısınız? Özellikle KOBİ markaları, bu zamana kadar reklamla büyük bir rekabetin içerisinde ufak bir Pazar payıyla bile yüksek satış rakamlarına ulaştı. Ancak sürekli bir reklam bütçesi ayırmak bir zaman sonra bazı markalar için tercih edilmeyebiliyor. Bu sebeple, Google Alışveriş SEO hizmeti de hayatımıza girmiş oluyor. Google Alışveriş sonuçlarında, ürünlerinizi en üst sıralarda reklamsız yani organik olarak görmek her KOBİ’nin ya da büyük markaların isteyecekleri ilk şey olacaktır. Sadece Google Alışveriş sonuçlarında ilk sıralara gelip buralarda kalıcı olana kadar markaların üsteleneceği maliyet olacak ve bu maliyet reklam bütçelerine göre çok daha düşük olacaktır. Markalar, ilk sıralarda yerini aldıktan sonra herhangi bir ekstra maliyet olmadan ürün satış hacimlerini %100 oranında arttırabileceklerdir. Ekibimizde ABD’de başlayan bu özellikle ilgili Covid-19 sürecinde yetkililerden online eğitimler aldılar. SEO anlamındaki dinamik bilgilerini de geliştiren ekibimizle birlikte bizlerde Google Alışveriş SEO Hizmeti sağlıyor olacağız. Aklınıza takılan soruları cevaplamak için ekip olarak bekliyoruz.

Rica etsem düşüncelerini paylaşabilir misin?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir