seo ile googleda birinci sıraya nasıl yükselebilirim

Haziran 6, 2020, 0 Comments

Google’da 1. Sıraya Nasıl Yükselebilirim?

Rakiplerim Google’da Neden Daha Yüksek Sıralamaya Sahip?  Uygulanmış SEO İpuçları

Rakiplerinizin aramada daha üst sıralarda yer almasına sinirlendiniz mi?
Henüz geç kalmadınız! Bu makalede, sayfalarınızın rekabetinizi geride bırakmasını sağlamak için denenmiş 7 gerçek tekniği ele alacağız.

“Rakiplerim Google’da neden daha yüksek?” sorusuna yanıt almak için okumaya devam edin ve aramada rakiplerinizi nasıl aşabileceğinizi öğrenin. Google sıralama faktörleri için daha fazla ipucu ve püf noktalar öğrenmek için blogumuzu takip edin.

Rakiplerim Google’da Neden Daha Yüksek?

Rakiplerinizin Google’da daha üst sıralarda yer almasının çeşitli nedenleri vardır. Sıralamanıza katkıda bulunan en büyük faktör, sayfalarınızı arama motorları için nasıl optimize ettiğinizdir. Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motorlarının sayfalarınızı sıralamasında en önemli rolü oynar. Google, gibi arama motorları, sıralamanızı belirlerken çok çeşitli faktörlere bakmaktadır.

Google, rakiplerinizi aramada daha üst sıraya koymaya karar verirse, bunun nedeni genellikle rakibinizin arama motoru optimizasyonunda belirli faktörleri doğru uygulamış olmasıdır.

 • Kullanıcının arama amacına uygun yazılan içerik
 • Daha kaliteli içerik
 • Daha iyi bir backlink profiline sahip sayfalar
 • Daha iyi kullanıcı deneyimi olan bir site

Rakipleriniz daha üst sıralarda yer alıyorsa, bu farklı alanlarda sizden daha iyi performans gösteriyor olabilirler.

Aramada Rakipleri Geride Bırakmak İçin 7 Strateji

Artık sıralama gücü konusunda sitenizin nasıl eksik olabileceğini bildiğinize göre, bu konuda ne yapabilirsiniz? Gelin, bu faktörlerin rekabetinizi aşabilmesi için nasıl optimize edebileceğiniz hakkında konuşmaya başlayalım.

1. Sitenizi Alakalı Anahtar Kelimeler için Optimize Edin.

Google, sayfanızın alaka düzeyini belirlemek için anahtar kelimeleri kullanır. Anahtar kelimeler, sayfalarınızın alakalı arama sorgularında görünmesine yardımcı olur.

Örneğin, ürünlerinizden biri ayakkabıysa, kullanıcıların “spor ayakkabı, kış ayakkabısı, ayakkabı nasıl yapılır ve nike ayakkabı gibi ayakkabı model ve markalarıyla ilgili arama motorlarında sorguladıkları anahtar kelimeleri hedeflersiniz. 

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanarak bu anahtar kelimeleri araştırmak için biraz zaman harcayarak içeriğinizin arama motorunda rekabet ederek yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelimenizi seçtikten sonra, sıralamanıza yardımcı olması için hedeflediğiniz ve alakalı anahtar kelimelerinizi sayfanıza entegre edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Optimizasyonu rakiplerinizi geride bırakmanıza nasıl yardımcı olur?
 • Daha alakalı ve ilgi çekici içerik üretmelisiniz: Sitenizi alakalı anahtar kelimeler için optimize ettiğinizde, işletmenizin daha alakalı ve ilgi çekici içerik oluşturmasına yardımcı olursunuz. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşacak ve onlara sayfanızda daha uzun süre tutacak ve sıralamanızı iyileştirecek ilgili içerik sağlayacaksınız.
 • Alakalı anahtar kelimeler için daha fazla aramada görünürsünüz: Anahtar kelime optimizasyonu, anahtar kelimeler için sıralamanıza etki eder. Rakipleriniz bu anahtar kelimeler için optimizasyon yapmıyorsa, size rakiplerinizden bir avantaj elde etmek ve sayfanıza daha alakalı trafik çekmek için en iyi fırsatı sunar.
 • Rekabete göz kulak olacaksınız: Alakalı Anahtar kelimeler için optimizasyon yaptığınız için, rekabetinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını da görebilirsiniz. Örneğin, Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini, aracı anahtar kelimeler için kimlerin sıralandığını ve sayfalarının neden bu anahtar kelimeler için sıralandığını görmenize olanak tanır.
2. Arama Amacına Odaklanan İçerikler

Aramada üst sıralarda yer alan içerik, kitlenizin sorduğu soruları yanıtlayan içeriktir. Rakipleriniz daha üst sıralarda yer alıyorsa, büyük olasılıkla bu soruları yanıtlayan ve anahtar kelime arama amacına daha iyi yanıt veren içerikleri sayesindedir.

İçerik oluşturduğunuzda, kullanıcı arama amacına uyan konulara odaklanmak ve sorularına hızlı ve öz bir şekilde cevap veren bir içerik oluşturmalısınız. Derinlemesine ve bilgilendirici bir içerik sağlamak isterseniz, kitlenizin sorguladıkları tüm yanıtları alabileceği bir içerik oluşturmalısınız.

Kaliteli İçerik oluşturmak rakiplerinizi geride bırakmanıza nasıl yardımcı olur?
 • Kitlenize ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlarsanız: Kitlenize ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlarsanız: Kullanıcılar daha fazla bilgiye sahip olduklarında, sayfada daha uzun süre kalırlar. (Sitede kalma oranı) arttığında rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olabilir.
 • Sitenizdeki trafiği arttırırsınız: Sitenizdeki trafiği arttırmak, Google’a rekabetinizi aşmanıza yardımcı olabilecek olumlu bir sinyal gönderir.
 • Kendinizi bir otorite olarak kurarsanız: Güvenilir bir otorite olmak, insanları sitenizi seçme ve sayfalarınızı ziyaret etme olasılığını arttırır ve bilgilerinize güvendikleri için arama yaparken sizin içeriklerinizi daha fazla önemserler.
3. Sayfa Yapınızı İyileştirin.

İçeriğinizi daha iyi yapı, taranabilirlik ve kullanılabilirlik için optimize ederek aramadaki sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Sayfa yapısını iyileştirmek, içeriğe resim eklemek veya metninizi bölmek için listeleme kullanmak kadar basit olabilir. Sayfa yapısını iyileştirmek ve işletmenizin rekabeti aşmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz başka optimizasyonlar da vardır.

Sayfa yapısını iyileştirmenin en büyük üç yoluna bakalım;

Title: Başlık etiketleri, kitlenizin aramada gördüğü başlıklardır. Kitlenizin dikkatini çekmek için akılda kalıcı bir başlık yazın. Aynı zamanda kitlenizin sayfa içeriğini de anlayabileceği bir başlık etiketine sahip olun. Temel anahtar kelimenizi başlığınızın başına yerleştirin ve 60 karakter sınırına sadık kalın.

Meta Description: Meta açıklamalar, içeriğinizin kısa özetidir. Başlık etiketlerinizin altında aramada görünürler. Başlık etiketleriyle eş değer bir açıklama yazın. Anahtar kelimenizi geçirmeye önem verin, 160 karakterin altında tutun.

Url Yapısı: Açık ve bilgilendirici Urllere ihtiyacınız vardır, çünkü Url’nizde karmaşık bir harf ve sayı varsa, kullanıcılara sayfa içeriği ile alakalı bilgilendirici bir Url olmaz. Kullanıcıların sayfanızın içeriğini anlamalarına yardımcı olmak için Urllerinizi basitleştirin.

Sayfa yapısını optimize etmek rakiplerinizin üstüne çıkmanıza nasıl mı yardımcı olur?
 • Sayfalarınız Seo dostu hale geliyor: Bu uygulamaları takip etmek, arama motorları için daha uygun bir sayfa oluşturmanıza yardımcı olabilir. Rakiplerinizin seo dostu bir sitesi yoksa onları geride bırakacaksınız.
 • İçeriğinizin erişilebilirliğini arttırırsınız: İçeriğinizin bulunması daha kolaysa, sayfanıza daha fazla trafik çekersiniz ve kullanıcılar içeriğinize erişip içeriğinizi daha bilgilendirici bulursa rekabeti geride bırakmanıza yardımcı olur.
 • Kullanıcı deneyimini geliştirirsiniz: İçeriği okunabilir ve okunması kolay hale getirirseniz daha iyi bir UX (kullanıcı deneyimi) sağlar, böylece kullanıcılar sayfanızda daha fazla zaman geçirir, sitede kalma oranı ve sıralamalarınız artar.
4. Geri Bağlantı Stratejisi Oluşturun.

İçeriğiniz kullanıcı arama amacına uyuyorsa ve arama motorları için optimize edilmişse ancak rakipleriniz sizin önünüzdeyse, sizden daha iyi bir geri bağlantı profiline (backlink)’e sahip olabilirler.

Geri bağlantılar, diğer siteler sayfalarından içeriğinize bağlantı verdiğinde oluşan bağlantılardır. Rakiplerinizin daha fazla geri bağlantısı varsa, aramalarda daha üst sıralarda yer almaları daha yüksektir.

Geri bağlantı aldığınızda, arama motorları ve kullanıcılara destek görevi görürler. Bununla birlikte profilinizde doğru stratejide uygulanan geri bağlantı sayınız fazlaysa, rakipleriniz geride bırakırsınız.

Geri bağlantı, rakiplerinizi geride bırakmanıza nasıl yardımcı olur?
 • Sitenize daha fazla alakalı trafik çekersiniz: İçeriğinizle bağlantı kuran kişiler, genellikle kitlenizdir. Hedef kitlenizin trafik oluşturması, site de kalma süresini ve sıralamanızın yükselmesine olanak sağlar.
 • İçeriğinizin sıralamasını yükseltirsiniz: Daha iyi bir geri bağlantı profili, rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almanızı sağlar.
 • Güven ve otoriteyi arttırırsınız: Kullanıcılar bilgilerinize güvenir ve sayfanızda daha fazla zaman geçirir, bu da site kalma oranını yükseltir. Artan sitede kalma oranı, Google’a sayfanızın arama sorgusuyla alakalı olduğunu söyler ve bu da sıralamada bir artışa neden olur.
5. Duyarlı Tasarım Kullanın.

Duyarlı tasarım, web sitenizi kullanıcının cihazına otomatik olarak biçimlendiren bir web tasarım tekniğidir. Duyarlı bir tasarıma ihtiyacınız var, çünkü bugün internet trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geliyor. Duyarlı bir tasarım kullandığınızda, siteniz bir kullanıcının kullandığı aygıta uyum sağlar. Google siteleri mobil sürümlerine göre dizine eklediğinden, istediğiniz kadar sıralama alamazsınız bunun nedeni siteniz için duyarlı tasarımı ihmal etmeniz olabilir.

Duyarlı tasarım rakiplerinizi geride bırakmanıza nasıl yardımcı olur?
 • Mobil ilk dizine ekleme işlemine uyarsınız: Duyarlı tasarımı entegre ederek, yanıt vermeyen rakiplerinizin sitelerini geride bırakmanıza yardımcı olacak mobil ilk dizine ekleme işlemine uyarsınız.
 • Sitenizin erişilebilirliğini artırırsınız: Kullanıcılar herhangi bir cihazdaki içeriği okuyabildiğinde, içeriğinizle etkileşim kurma olasılıkları artar. Artan katılım, sıralamanın iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.
 • Sitenizin kullanıcı deneyimini artırırsınız: Tüm cihazlarda daha iyi bir deneyim, mutlu ziyaretçiler anlamına gelir.
6. Sayfa Hızını Arttırın.

Aramada rekabeti geride bırakmak söz konusu olduğunda sayfa hızı çok önemlidir. Sayfa hızı yanlızca Google için bir sıralama faktörü değildir, aynı zamanda sayfa hızınız yavaşsa ziyaretçileriniz daha hızlı bir şekilde sitenizi ziyaret etmeyi bırakır. Aslında, sayfanızın yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse, ziyaretçilerin %53’ü sitenizden ayrılacaktır.

Sitenizin hızını arttırmak için, sitenizin neden yavaş yüklendiğini görmenize yardımcı olacak Google Pagespeed Insights gibi bir araç kullanın. Bu araç, sitenizi nasıl hızlandıracağınıza ilişkin öneriler sunacaktır. Bu önerileri nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız, dijital pazarlama şirketimizden site hızı arttırma hizmeti alabilirsiniz.

Hızlı yüklenen web sitesi rakiplerinizi geride bırakmanıza nasıl yardımcı olur?
 • Sitenizin erişilebilirliğini artırırsınız: Sayfanız, ziyaretçilerinizin bilgilere anında erişebileceği kadar hızlı yüklenir, bekleme süresini artırır ve yavaş yüklenen sayfalara sahip rakiplerden daha üst sıralarda yer almanıza olanak tanır.
 • Sayfanızın hemen çıkma oranını azaltırsınız: Kullanıcılar içeriğinize daha hızlı erişebildikleri için sayfanızda daha uzun süre kalırlar. Sonuç olarak, kullanıcılar sitenizde daha uzun süre harcar.
 • Kitlenizin deneyimini geliştirirsiniz: Kullanıcılar, sitenizde gezinirken sayfaların yüklenmesini uzun süre beklemek zorunda kalmaz, bu da sayfanızda kalma ve web sitenize göz atma olasılığını artırır.
7. Web Sitenizi Koruyun.

Güvenli bir site arama motorları ve kullanıcılar için önemli husustur. Bilgi güvenliği de oldukça önemlidir. Müşterilerinizin bilgilerini korumak, müşteri tabanınızla iyi bir ilişki kurmak için önemlidir. Buda rakiplerinizi geride bırakmanıza bir esastır.

Siteniz güvenli değilse, rakipleriniz daha üst sıralarda yer almasa bile, ziyaretçilerinizin rakip sitelerinizi tercih edebileceğini göz önünde bulundurunuz. Kötü niyetli kişilerden korunmak için müşterilerinizin bilgilerini şifrelemeniz gerekir. Verileri şifrelemek için, alan adınıza SSL sertifikası almanız gerekir.

Güvenli bir site rakiplerinizi geride bırakmanıza nasıl yardımcı olur?
 • Müşterinizin bilgilerini korursunuz: Güvenli veriler kullanıcı deneyimini geliştirdiğinden, güvenli bir siteye sahip olmak Google için bir sıralama faktörüdür. Sonuç olarak, güvenli bir siteye sahip olmak SSL sertifikası olmayan rakiplerin önüne geçmenize olanak tanır.
 • Müşterileriniz kendilerini güvende hisseder: SSL sertifikanız nedeniyle kitlenizin verileri şifrelenir, bu da müşterilerin sitenize veya mağazanıza göz atmayı daha rahat hissetmelerini sağlar. İşletmeniz için daha yüksek katılım ve daha fazla satış sağlayabilir.
 • Sayfanızın hemen çıkma oranını düşürürsünüz: Ziyaretçileriniz, siteniz güvenli olduğunda sitenizde kalmaya devam eder.

Harbi Ajans aramadaki sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilir!

Artık” rakiplerim Google’da neden daha yüksek sırada yer alıyor” sorusuna yanıt verdiğimize ve aramada rakiplerin üstesinden nasıl geleceğinizi bildiğinize göre, bu bilgiyi uygulamaya koymanın zamanı geldi!

Bir dijital pazarlama ajansı olarak, işletmenizi rakiplerinizden geride bırakmak ister misiniz? SEO hizmetimiz ile rakiplerinizin üstünde yer alın! Hizmetlerimiz kalite standartlarının üstündedir 🙂

Harbi Ajansın rakiplerinizi nasıl geride bırakmanıza yardımcı olabileceğini öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Rica etsem düşüncelerini paylaşabilir misin?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir