İşletmenizi Google'ın İlk Sayfasına Getirmek İçin 5 Teknik İpucu

Ağustos 3, 2020, 0 Comments

İşletmenizi Google’ın İlk Sayfasına Getirmek İçin 5 Teknik İpucu

Ne yazık ki, çoğu işletme Google’ın zirvesine gelince nereden başlayacağından emin değil. Ya sadece bir web sitesi hazırlamanın onları fark edilmek için sonuçlara yeterince koyacağını ya da yalnızca “özel” işletmelerin Google’ın en iyi sonuçlarına ulaştığını düşünüyorlar.

Gerçek şu ki, işletmenizin Google sıralamasında üst sıralara ulaşabilmesi ne yaptığınıza ve ne kadar rekabet olduğuna bağlı olarak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. İşletmenizin web sitesini Google sıralamasında zirveye taşımak için kullanabileceğiniz beş teknik şunlardır:

1. Doğru anahtar kelimeleri seçin.

Google’ın zirvesine ulaşma hedefine ulaşacaksanız, bu hedefin ilk etapta elinizin altında olması gerekir. Buna göre, doğru anahtar kelimeleri seçmeniz gerekir. Bu son derece kişiselleştirilmiş bir süreçtir. Tuğla ve harç bileşenine sahip bir işletme iseniz, muhtemelen coğrafi anahtar kelimelere odaklanmak isteyeceksiniz.

Öte yandan, yalnızca çevrimiçi bir işletme iseniz, bu biraz daha zor olabilir.
İşletmenize gerçekten uyan, ancak sıralamayı imkansız hale getirecek kadar rekabetçi olmayan anahtar kelimeler bulmak isteyeceksiniz. Anahtar kelime araştırmanızdan kaçmayın; muhtemelen arama motorlarında sıralamanın en önemli kısmıdır.

2. Yerel bir arama stratejisi geliştirin.

Yukarıda belirttiğimiz gibi konum odaklı bir strateji, küresel arama motoru sıralamalarına girmekten çok daha kolay bir hedef olabilir. Bu, yerel tabanlı işletmelerin diğer işletmelere göre büyük bir avantajı olabileceği yerdir. Birisi yerel bir arama yaptığında işletmenizi listelemek için kullanabileceğiniz birkaç taktik vardır:

  • Coğrafi anahtar kelimeleri sayfa başlıklarında, bağlantılarda ve içerik stratejinizde kullanın.
  • Google Rehber sayfanız için hak talebinde bulunun. Bu, bir kişi yerel bölgenizdeki işletme adınızı veya işletme türünüzü her aradığında önce girişinizi koyacaktır.
  • Yerel arama dizinlerinde listelenin. Bu, yerel gazetenizin işletme girişleri, Ticaret Odası web sitesi olabilir.

Bugün, yerel bir ürün veya hizmet arayan kişilerin yarısından fazlası Google’a yöneliyor. Bu sonuçlarda listelenmek işinizi hızlı bir şekilde artıracaktır.

3. Kaliteli içeriğe odaklanın.

Google, arama motoru sonuçlarını sağlamadaki amacının, arama yapanlara mümkün olan en yararlı ve alakalı bilgileri vermektir. Zaman geçtikçe Google bu hedefe ulaşmada gittikçe daha iyi hale geliyor.
Kaliteli içerik oluşturmak, birçok farklı kişi için birçok farklı şey anlamına gelir, ancak odaklanmanız gereken ortak özellikler şunlardır:

  • Değer Oluşturmak: Gönderdiğiniz içeriğin ziyaretçileriniz için gerçekten yararlı olduğundan emin olun. Bu ayrıca, gelen bağlantıların oluşturulmasına yardımcı olur ve bu da Google’daki sıralamanızı yükseltir.
  • Artan Okunabilirlik: Doğru dilbilgisi ve yazım kurallarını kullandığınızdan emin olun. Web için nasıl içerik üreteceğinizi öğrenin; bu kısa paragraflar, kısa cümleler ve sayfada çok fazla beyaz alan anlamına gelir.
  • Ekranın Üst Kısmındaki Reklamlardan Kaçının: Google’ın en yeni girişimlerinden biri, ekranın üst kısmındaki reklamları kullanan sitelerin sıralamasını düşürmektir. Üçüncü taraf reklamlarından önemli bir gelir elde etmedikçe, bu bir sorun olmamalıdır.

Google’ın trendlerine de ayak uydurun, böylece kaliteli içerik olarak neyi anladıklarını bilirsiniz.

4. Geri bağlantılar oluşturun.

Bu biraz zordur. Kullanıcıların sitenize bağlantı vermesini sağlamak kolay değildir, ancak sıralamada üst sıralara çıkmak önemlidir. Kaliteli içerik oluşturmanın yanı sıra, ağ oluşturma bu sürecin büyük bir parçasıdır.

Geri bağlantı dolandırıcılıklarından ve ücretli geri bağlantılardan da kaçının. Google, bunları kolayca nasıl tanımlayacağını öğrendi ve bu “siyah şapka” SEO’suna dahil olduklarına inandıkları sitelerin sıralamalarını düşürecek.

5. Sosyal medyayı kullanın.

Facebook, Twitter ve Google+ gibi sosyal medya siteleri harika geri bağlantı kaynaklarıdır ve Google, arama motoru sıralamaları açısından bu kaynaklara daha fazla güvenmektedir. Bir sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirin ve bunu genel web sitesi tanıtım çabalarınıza entegre edin.

Google’ın zirvesine ulaşmak kolay değil, ama imkansız da değil. Bu beş tekniği dikkatle izleyin ve arama motoru sıralamalarınızın önemli ölçüde yükseldiğini göreceksiniz.

Rica etsem düşüncelerini paylaşabilir misin?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir