en iyi dijital pazarlama danışmanı

Mayıs 26, 2020, 0 Comments

Dijital Pazarlama Danışmanı Bulmak için 10 Adım

En İyi Dijital Pazarlama Danışmanı Nasıl Bulunur?

İnternetin hızlı büyümesiyle, sağlam bir dijital pazarlama planı daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm elde etmenize ve sonuç olarak şirketiniz için daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bu sonuçları veren bir dijital pazarlama planını nasıl oluşturursunuz?
İşletmeniz için doğru dijital pazarlama danışmanını bularak planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Portföylerini keşfetmekten fiyatlarını incelemeye kadar, şirketiniz için en iyi dijital pazarlama danışmanını nasıl bulacağınızı keşfedin. Yerel işletmeniz için bir dijital pazarlama danışmanı arıyorsanız, Harbi Ajans sizin için burada!

Dijital Pazarlama Danışmanı Nedir?

Dijital pazarlama danışmanı, bir şirketin internet pazarlama stratejisini planlayan ve araştıran bir kişi veya kuruluştur. Bir danışmanın birincil hedefleri potansiyel müşterilerinizi ve dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmaktır ve bu da işletmeniz için daha fazla büyüme ve gelir sağlar.

Bir dijital pazarlama danışmanının günlük sorumlulukları şunları içerir:

 • Bir müşterinin web sitesinden sosyal medya hesaplarına kadar çevrimiçi varlığını denetleme
 • Bir müşterinin kampanya performansını Google Analytics üzerinden inceleme
 • Etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için pazarlama kampanyalarında A/B testi yapmak.
 • Dijital pazarlama kampanyaları geliştirme

Bazı durumlarda şirketler, belirli bir dijital pazarlama alanında uzmanlaşmış bir danışmanla ortaklık kurarlar. Örneğin, işletmeniz Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) odaklı bir dijital pazarlama danışmanı ile ortaklık yapmak isteyebilir.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne Yapıyor?

Dijital pazarlama danışmanlarının neler yaptığını gösteren birkaç örnek:

 • SEO
 • Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı
 • E-Posta Pazarlama
 • İçerik Pazarlama
 • Sosyal Medya Pazarlamacılığı

İnternet pazarlamasının kapsadığı çok çeşitli hizmetler nedeniyle, birçok işletme bir dijital pazarlama danışmanlığı şirketi ile ortaktır.

10 Adımda En İyi Dijital Pazarlama Danışmanı Nasıl Bulunur?

Bir dijital pazarlama danışmanı seçerken, her adayın derinlemesine bir analizini yapmanız önemlidir. Süreci kolaylaştırmak için, işletmeniz için en iyi dijital pazarlama danışmanını bulmak üzere 10 adımlık bir liste hazırladık.

Aramanıza şimdi başlayın:

1. Hangi Hizmetler İstediğinizi Araştırma

Bir dijital pazarlama danışmanı ararken, araştırma yapmanız çok önemlidir. Aradığınız içerik pazarlaması gibi hizmetler hakkında kendinizi eğitin. Bu şekilde, bir danışman hizmet söz konusu olduğunda ne yapması gerektiğini bilirsiniz.

Dijital pazarlamanın artan popülaritesi nedeniyle, dijital pazarlamanın her stratejisinde kullanışlı kılavuzlar yayınlayan birçok güvenilir ve saygın web sitesi bulunmaktadır. Birçoğu, yeni trendler ve standartlar hakkında sizi güncel tutan blogları, kaynak merkezlerini ve e-posta bültenlerini de yayınlar.

Örneğin, Harbi Ajans olarak müşterilerimize ve ziyaretçilerimize aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli güncel kaynaklar sunuyoruz:

Dijital pazarlama danışmanı bulduktan sonra bile, bu kaynakları okumaya devam etmelisiniz. Ekibinize dijital pazarlama stratejiniz hakkında değerli bilgiler sağlar ve ekibinizin işletmenizin çevrimiçi varlığını büyütmesi için yeni fırsatlar keşfetmesine yardımcı olabilir.

İlgilendiğiniz hizmetleri araştırırken, bu hizmetlerin ortalama fiyatlarına bakın. Bu şekilde, dijital pazarlama danışmanlık şirketlerini veya serbest çalışanlarını karşılaştırırken, fiyatlarının hangi aralıkta olduğunu anlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama danışmanlığı öncesi fiyat araştırması yapın.

Ayrıca karşılaştırma da bir pazarlama bütçesi belirlemenize de yardımcı olacaktır.

2. Hizmetlerini Kontrol Etme

Bütçeniz belirlenmiş ve ekibiniz eğitilmiş olarak, şirketiniz için bir danışman veya firma listesi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bir danışmanın listenizi yapıp yapmayacağı, istediğiniz hizmetleri sunup sunmadığına bağlı olacaktır.

Şirketinizin kaç hizmete ihtiyacı olduğuna bağlı olarak, bir serbest çalışanla veya bağımsız bir dijital pazarlama danışmanıyla çalışmakta zorlanabilirsiniz. Çoğu durumda, dijital pazarlamanın sadece birkaç alanında uzmanlaşırlar ayrıca, yönetmek için daha fazla sayıda müşterileri vardır.

Dijital pazarlama danışmanlığı hizmetleri nelerdir?

Bu, kuruluşunuzun kârlılığını etkileyen yetersiz hizmet ve teslim edilebilirliklere yol açabilir. Bu yüzden irili ufaklı birçok işletme bir dijital pazarlama danışmanlık şirketi ile ortaklık kurarlar. Şirketlerin daha fazla hizmet ve özel bir hesap yöneticisi hizmeti vardır.

Harbi Ajans gibi bir tam hizmet dijital pazarlama ajansı seçerseniz, aşağıdakilere hızlı erişiminiz olur:

 • Sosyal Medya Pazarlama ve Yönetimi
 • PPC Reklamcılık
 • SEO
 • E-Posta Pazarlama
 • İçerik Pazarlama
 • Video Prodüksiyon
 • Web Tasarım
 • Grafik Tasarım
 • Yazılım
 • Ve daha fazlası…

Web sitenizin hızı ve kullanılabilirliği çevrimiçi görünürlüğünüzü etkileyebileceğinden, dijital pazarlama stratejisinin kritik bir parçası olan web tasarım hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Danışman ve firma listenizi derledikten sonra oranlarını karşılaştırmaya başlayabilirsiniz.

3. Fiyatlarının Analizi

Bir dijital pazarlama danışmanı aranırken yadsınamaz bir faktör fiyatlarıdır. Bütçenize uygun bir fiyat sunan bir danışman veya firma ile ortaklık yapmak istesenizde, ucuz hizmetlere yatırım yapmak istemezsiniz, çünkü bunlar yatırımınızdan geri dönüş sağlamaz.

Bununla birlikte, birçok işletme için bir zorluk, danışmanların fiyatlarını çevrimiçi yayınlamamasıdır. En iyi dijital strateji danışmanlık firmalarından bazıları bile bu politikayı takip eder, bu da çalışmanızı daha da zorlaştırır.

Fiyatlandırma sayfalarını görüntülemek yerine bir iletişim formu doldurmak zorundasınız. Ardından, danışmanın iş yüküne bağlı olarak günler alabilecek bir yanıt beklemeniz gerekir. Bazı durumlarda, bir görüşmeyi planlamak için gününüzden zaman ayırmanızı bile isteyebilirler.

Fiyat bilgisi istemek için zaman ayırmaya karar verebilirsiniz, ancak dijital pazarlama danışmanı fiyatlarını çevrimiçi yayınladığında, özellikle de beş yıldızlı incelemeleri bulunduğunda bu sizin için olumlu bir işarettir.

Fiyatlar kendilerinden emin olduklarını gösterir. Ayrıca, firmanın şirketinizin bütçesini karşılayıp karşılamadığını anında görebileceğiniz gibi, size çok büyük bir zaman kazandırır. Ayrıca, fiyatları genellikle hizmetlerine dahil edilen teslimat kalemlerini not eder.

4. Teknolojilerini Araştırın

Dijital pazarlama danışmanlarını karşılaştırırken birçok işletmenin göz ardı ettiği bir alan teknolojileridir. Tüm danışmanlar Google Analytics’i kullanırken, bazıları dijital pazarlama stratejilerine rekabet avantajı sağlayan şirket içi yazılımlar da kullanıyor.

Örneğin Semrush, Ahrefs site içi ve dışı analiz için geliştirilen ve Google tarafından desteklenen bir platformdur ve kullanıcılara dijital pazarlama stratejileri tarafından oluşturulan olası satışlar ve aramalar hakkında olağanüstü bilgi sağlar.

Sektör lideri yatırım getirisi (ROI) yazılımı, SEO söz konusu olduğunda paha biçilmez olan anahtar kelimeleri tahmin edebilir ve önerebilir. Buna ek olarak, Mailchimp, e-posta pazarlaması gibi pazarlama otomasyon araçlarını içerir.

Bu tür bir teknoloji, bir dijital pazarlama danışmanlık şirketinde görmek istediğiniz şeydir.

Bir şirket bu tür bir teknoloji geliştirip kullandığında, dijital pazarlama konusundaki uzmanlıklarını ve bağlılıklarını gösterir. Ayrıca, stratejinize rekabet üstünlüğü ve daha iyi sonuçlara yol açabilecek ekstra bilgi sağlar.

5. Portföylerini İnceleyin.

Bir dijital pazarlama danışmanı aramaya devam ederken, portföyleri olan danışmanlara veya firmalara odaklanmak istersiniz . Birçoğu, web sitelerinde portföyler yayınlayarak keşfetmeniz için birkaç örnek olay sunar.

Bir danışmanın portföyünü incelerken aşağıdaki faktörlere odaklanın:

 • Uzmanlık Alanı: Belirli bir endüstriye veya dijital pazarlama hizmetine mi odaklanıyorlar? Sanayi şirketleri için SEO’ya odaklanıyorlarsa ve örneğin bir perakende mağazıysanız, beceri setleri çevrimiçi stratejinizin başarısını etkileyebilir.
 • Sonuçlar: Başarılarını nasıl ölçüyorlar? İşlemler ve potansiyel müşteriler gibi bir işletmeyi doğrudan etkileyen sonuçları vurgularsa, bu danışmanın dijital pazarlama söz konusu olduğunda hangi metriklerin önemli olduğunu anlaması olumlu bir işarettir.
 • Marka: Markaları yaptıkları her şeyde belirgin mi? İnkar edilemez bir şekilde kendilerine ait bir iş yaratırlarsa, firmanın veya danışmanın markalarını müşterileri üzerinde önceliklendirdiğini gösterebilir. Bu, müşterinin markasıdır, danışmanların değil, müşteri markasının parlaması gerekir.

Bir danışmanın portföyünü incelerken, örnek olaylarda müşterilerin isimlerini not etmeyi unutmayın. Daha sonra, firmanın referanslarını okuduğunuzda, bu işletmelerin deneyimleri hakkında geri bildirim paylaşıp paylaşmadıklarını görebilirsiniz.

Bir portföy, bir dijital pazarlama danışmanlığı şirketinin müşterileri için sonuç ve başarı elde etme yeteneğini yansıttığından, bir danışman ararken mükemmel bir başlangıçtır. Portföylerini beğendiyseniz, bunları kısa aday listenize eklemeyi düşünün.

6. Yorumlarını ve Müşteri Yorumlarını Okuyun.

Dijital pazarlama danışmanlarını karşılaştırırken kritik bir faktör, referansların yanı sıra üçüncü taraf web sitelerindeki incelemelerdir. Size bir danışmanın potansiyel avantajları ve dezavantajları hakkında anında bilgi verir.

Bu incelemeleri okuyun ve bir firmanın geri bildirimleri hakkında bilgi edinebilirsiniz:

 • Müşteri Memnuniyeti
 • Dönüş Süresi
 • Hizmet Kalitesi
 • Fiyat Aralığı
 • Ve dahası..

Bir dijital pazarlama danışmanında aradığınız şeye bağlı olarak, bu incelemeler kararınızı basitleştirebilir. Örneğin, son teslim tarihlerini karşılayabilecek bir firma arıyorsanız, aday listenizden son teslim tarihlerini kaçıran bir danışmanı kaldırabilirsiniz.

Genel olarak, işletmenize ve ekibinize saygıyla yaklaşacak, ayrıca işinizi, endüstrinizi ve hizmetlerinizi öğrenmek için zaman ayıracak bir danışman aramak istiyorsunuz. Bu kişiselleştirilmiş yaklaşım, sonuçları yönlendiren eşsiz bir stratejiye yol açar.

Orijinal ve benzersiz bir stratejinin faydalarını vurgulamak için müşterilerimizin sonuçlarını göz önünde bulundurun. Kişiselleştirilmiş bir yaklaşıma odaklanarak, son beş yılda müşterilerimiz için 1.000.000 fazla gelir sağladık.

7. Başarılarına Bakın.

Daha sonra, aşağıdakileri içerebilecek bir dijital pazarlama danışmanının kimlik bilgilerini araştırmak istiyorsunuz.

 • Deneyim
 • Ödüller
 • Sertifikalar

Ödül ve Sertifikalar, bir firma veya danışmanın sektöründeki bilgilerinin yanı sıra işlerinin kalitesini gösterir. Bazı durumlarda, bir danışman belirli bir sertifikaya sahip olması gerekir.

Örneğin, Google’da reklam vermek istiyorsunuz, Google Ads Sertifikalı bir dijital pazarlama danışmanıyla ortaklık yapmak istersiniz. Sertifika, onların Google Ads platformunu nasıl kullanacaklarını bildiklerini ve bunun için ilgi çekici reklamlar oluşturduklarını gösterir.

Bir dijital pazarlama danışmanlık şirketi ile çalışmak istiyorsanız, bunların bir Google İş Ortağı Ajansı olup olmadığını kontrol edin. Firmaların Google İş Ortağı rozeti aracılığıyla web sitelerinde reklam verebileceği bu sertifika, şirketin çeşitli alanlarda uzmanlaştığını doğrular.

Bu uzmanlıklar şunları içerebilir:

 • Arama Ağı Reklamcılığı
 • Mobil Reklamcılık
 • Video Reklamcılığı
 • Görüntülü Reklamcılık
 • Alışveriş Reklamcılığı

Ödüller söz konusu olduğunda, sektördeki uzmanların bir firmanın veya danışmanın çalışmasını fark ettiğini ve tanıdığını vurgulamaktadırlar. Bir dijital pazarlama danışmanının ödüllerle dolu bir kabine sahip olması kritik olmasa da, çalışmalarının kalitesini ve nerede başarılı olduklarını gösterebilir.

8. Değerlerini Keşfedin.

İster dijital bir pazarlama danışmanlığı şirketi, ister serbest çalışan bir danışmanla işbirliği yapıyor olun, geçmişleri hakkında biraz araştırma yapmanız önemlidir. Sonuçta, ekibiniz ve işinizle iyi çalışacak biriyle çalışmak istiyorsunuz.

Odaklanmak istediğiniz alanlardan biri şirket değeridir ve bunlar aşağıdakilere odaklanabilir:

 • İşin Kalitesi
 • Müşteri Hizmetleri Kalitesi
 • Zorluklara Yaklaşım
 • Ve daha fazlası..

Ayrıca, dijital bir pazarlama danışmanlık firmasını oluşturan ekibe bakmanız gerekir. Bir şirket yüksek çalışan cirosuna sahipse, genellikle kuruluşta müşteri olarak deneyiminizi etkileyebilecek daha büyük sorunlara yol açabilir.

Bunun yerine, güçlü ve tutarlı bir ekibe sahip bir kuruluş seçmek istersiniz. Bu, işletmenizin birkaç ayda bir değişmeyen ve kampanyanızda aksiliklere yol açabilecek güvenilir bir ekipten tavsiye ve stratejiler almasını sağlar. Bilgili bir ekiple de çalışmanız çok önemlidir.

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda, hızla değişen bir alandır, bu da sektördeki profesyonellerin güncel kalması gerektiği anlamına gelir. Genellikle, profesyonel danışmanların ve dijital pazarlamacıların kamusal sosyal medya profilleri, sektörde aktif olduklarını ve daha fazla öğrenmeye yatırım yaptıklarını gösterecektir. Bu adımla, bir danışmanın sizin için uygun olup olmadığını daha iyi anlayacaksınız.

9. Müşteri Dönüşümünü Kontrol Edin.

Bir danışmanın iş zanaatını bilmek önemlidir. Yüksek müşteri tutma oranına sahip olmaları genellikle önemli müşteri incelemeleri ve referansları ile koordine edilir. Yüksek bir müşteri elde tutma oranı olan, bir dijital pazarlama danışmanının ne yaptığını bildiğinden ve bunu iyi yaptığından emin olabilirsiniz.

Bununla birlikte olumsuz olan, çoğu dijital pazarlama danışmanı şirketinin müşteri elde tutma oranlarını yayınlamamasıdır ve bunun nedeni büyük olmamalarıdır. Bu firmalar sayılarını paylaşırlarsa, o şirketin yeteneklerine güvenmenizi sağlamazlar.

Birçok kişisel danışman müşteri elde tutma oranlarını yayınlamadığından, şirketler genel olarak yayınlarlar. Müşteri tutma oranlarını paylaşan bir dijital pazarlama danışmanına örnek olarak Harbi Ajans verilebilir. Müşteriyi elde tutma oranımız, sektör ortalamasından %488 daha yüksek olan %91’dir.

10. Onlarla Konuşun.

İşletmeniz için potansiyel dijital pazarlama danışmanlık şirketlerinin kısa bir listesini derledikten sonra, ulaşmanın zamanı geldi. Bu adım, danışmanın veya firmanın değerlerini yaşayıp yaşamadığının yanı sıra müşteri referanslarının hala doğru olup olmadığı hakkında fikir verdiği için önemlidir.

Bu dijital pazarlama danışmanlarıyla görüşmeniz sırasında şunları sormayı düşünün:

 • Sektörümle ilgili deneyiminiz nedir?
 • Danışman olarak ne kadar deneyiminiz var?
 • Şirketim için hangi stratejilerin işe yarayacağını düşünüyorsunuz?
 • İşletmemi nasıl ön plana çıkaracaksınız?
 • Müşterileri sürece nasıl dahil edersiniz?

Cevaplarına ve genel tartışmanıza dayanarak, bu danışmanlık firmasının işletmeniz tarafından daha fazla değerlendirilmeye değer olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Örneğin, kuruluşunuzla ilgilenmiyorlarsa veya sorularınızın cevabı sizi tatmin etmiyorsa, genellikle kırmızı bir bayraktır.

Size güven veren bir dijital pazarlama danışmanı seçmek istiyorsunuz. Toplantınız sırasında bir danışmanın size sorduğu soruları da dikkate almak gerekir. İşletmeniz ve sektörünüz hakkında tonlarca soru sorarlarsa, kuruluşunuzla ve onların büyümesine nasıl yardımcı olabilecekleriyle ilgilendiklerinin güçlü bir göstergesidir.

Bir danışmanın size sorması gereken birkaç soru şunları içerir:

 • Şirketinizin hedefleri neler?
 • Dijital pazarlama ile ilgili geçmiş deneyimleriniz nelerdir?
 • Hedef kitleniz kim?
 • Hangi ürünleri veya hizmetleri tanıtmak istiyorsunuz?
 • Beklediğiniz bütçe nedir?

Bu soruları önceden düşünerek, bir danışmanla ilk görüşmenizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Ayrıca, dijital pazarlama stratejiniz için ideal kişi veya firma olup olmadıkları hakkında ek bilgiler de sağlayabilir.

Dijital Pazarlama Danışmanından Ne Beklenir?

Çeşitli dijital pazarlama danışmanlarını araştırma ve karşılaştırma süreci boyunca, bir firmanın veya danışmanın ne sunması gerektiği konusunda beklentileriniz olabilir.

Bununla birlikte, her ikisiyle de sözleşme imzalamadan önce, sizin ve danışmanınızın bu beklentileri tartışmanız ve kabul etmeniz önemlidir.

Harbi Ajans gibi güvenilir bir dijital pazarlama danışmanlık şirketinden bekleyebileceğiniz birkaç şey:

 • Hedef kitlenize bilgi verin: Hedef kitlenizi bir süre önce geliştirmiş olsanız da, danışmanınız size pazarlama personeliniz hakkında ek bilgiler sağlamalıdır. Bu da daha iyi içerik ve daha iyi strateji sağlar.
 • Kişiselleştirilmiş bir strateji geliştirin: İster bir danışmanlık firmasıyla isterse bireysel bir danışmanla sözleşme imzalayın, kesici bir yaklaşım değil, özelleştirilmiş bir strateji sunmalıdırlar. Bir danışmanla sözleşme imzalamadan önce bu faktörü tartışmanız önemlidir.
 • Pazarlama ve iş stratejinizi belirleyin: Kişiselleştirilmiş bir pazarlama stratejisi aldığınızda, şirketinizin genel hedefleri ile koordine edilecektir. Bu hedefler, örneğin önümüzdeki beş yıl içinde %5 büyüme içerebilir.
 • Gerçek, ölçülebilir sonuçlar sunun: Dijital pazarlama stratejinizin sonuç vermesi çok önemlidir. Hedeflerinize ulaşamıyorsa, e-posta abone listenizi artırmaktan satışlarınızı artırmaya kadar, danışmanınızın bu sonuçları sunma stratejilerini yeniden değerlendirmesi gerekir.

En iyi dijital pazarlama danışmanlarından birinin işletmenize daha fazla gelir ve daha fazla potansiyel müşteri getirebileceğini keşfetmek ister misiniz? Ücretsiz teklif almak için 0534 412 2977 numaralı telefondan Harbi Ajans ile iletişime geçin.

Harbi Ajans önde gelen bir dijital pazarlama danışmanlığı şirketidir.

Dijital pazarlama planınız söz konusu olduğunda, doğru dijital pazarlama danışmanına ihtiyacınız vardır. Buna zaman ve para harcayacaksınız, bu nedenle kampanyanız için en iyi sonuçları verecek bir şirkete ihtiyacınız var.

Harbi Ajans olarak işletmeniz için nasıl başarılı bir dijital pazarlama stratejisi oluşturabileceğimizi biliyoruz. Size ilham verecek bazı dijital pazarlama örnekleri görmek ister misiniz? Referanslarımıza göz atın!

Biz özelleştirilmiş dijital pazarlama planları oluşturma konusunda 10 yıla aşkın deneyime sahip hizmet veren dijital pazarlama şirketiyiz. Bizimle ortaklık kurduğunuzda, kampanyanız üzerinde çalışan 10’dan fazla uzmandan oluşan bir ekipten destek alacaksınız.

Sonuç arıyorsanız, bunları nasıl kullanacağınızı biliyoruz.

Müşterilerimiz için 1.000.000 TL’den fazla satış ve 4 milyondan fazla potansiyel müşteri sağladık. Bu, e-ticaret mağazanız aracılığıyla daha fazla sipariş, perakende satış noktanızda daha fazla satın alma ve daha fazla fiyat teklifi veya hizmet isteği anlamına gelir.

Müşterilerimiz de yaptığımız işi sever. Biz çeşitli sektörlerden 100’den fazla müşteri referanslarımız var . En iyi dijital pazarlama danışmanı ve Harbi Ajans gibi Google İş Ortağı ile ortaklık yapmanın nasıl bir şey olduğunu görmek için sitemize göz atın!

İşletmenizin yeni potansiyel müşteriler ve dönüşümler elde etmesine yardımcı olan özelleştirilmiş bir dijital pazarlama planı nasıl edinebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çevrimiçi olarak bizimle iletişime geçin veya bir stratejistle konuşmak için bizi 0534 412 29 77 numaralı telefondan arayın.

İşinizi yeni zirvelere taşımayı dört gözle bekliyoruz!

“Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yorum yazarak bulabilirsiniz. Yorumlarınıza en kısa sürede cevap verilecektir.”

Rica etsem düşüncelerini paylaşabilir misin?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir